ارزیابی عملکرد اداره کل غرب سازمان تأمین اجتماعی تهران بزرگ

با روش تحلیل پوششی داده‌ها (DEA)

نویسندگان: جمیله سلمانیون، علی شمخال

سال انتشار: ۱۳۹۷

محل انتشار: کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت کسب و کار و اقتصاد

کد COI مقاله:

زبان مقاله: فارسی حجم فایل: 85۰.۳۱ کیلوبایت (فایل این مقاله در ۱۷ صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد)

چکیده مقاله:

تغییرات فناوری و رقبا دو چالشی هستند که در جهان کنونی، محیط کسب و کارها را با آن‌چنان نوساناتی روبرو نموده اند که بدون پیش‌بینی آنها، شرکت‌ها محکوم به شکست خواهند بود. به همین علت مدیران در محیط دشوار کسب و کار فعلی، می‌بایست عملکرد سازمان‌ها را به طور سیستماتیک مورد ارزیابی قرار داده تا بتوانند در مواجه با دگرگونی‌های اقتصادی بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ نمایند. لذا در این پژوهش سعی شده است عملکرد اداره کل غرب تأمین اجتماعی تهران بزرگ با روش تحلیل پوششی داده‌ها در قالب سنجش کارایی و بهره‌وری در بازه زمانی 96-90 مورد بررسی قرار گرفته شود. لذا نتایج گویای آن بود که این اداره کل در بازه زمانی مورد مطالعه در هر سه الگوی VRS, CRS, SE کارا بوده است و نتایج برآورد تغییرات بهره‌وری به روش شاخص مالم کوئیست در همین بازه زمانی نیز حاکی از آن است، تغییرات بهره‌وری کل عوامل تولید در این اداره کل فقط در سال‌ 96-95 از وضعیت خوبی برخوردار بوده و رشدی را به میزان 004/1 تجربه کرده است. ضمن اینکه کمترین میزان تغییرات بهره‌وری کل مربوط به سال 94-93 به میزان 732/0 می‌باشد. این در حالی است که برآورد بهره‌وری کل عوامل تولید در بین سال‌های 96-90 به میزان 865/0 می‌باشد که نشان از وضعیت نامساعد بهره‌وری کل عوامل تولید در اداره کل غرب تأمین اجتماعی تهران است.

کلیدواژه‌ها:

عملکرد، بهره‌وری، کارایی، تحلیل پوششی داده‌ها، اداره کل غرب سازمان تأمین اجتماعی تهران بزرگ

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
سلمانیون, جمیله و علی شمخال، ۱۳۹۷، ارزیابی عملکرد اداره کل غرب سازمان تأمین اجتماعی تهران بزرگ با روش تحلیل پوششی داده ها (DEA)، کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت کسب و کار و اقتصاد، تهران، انجمن تعالی کسب و کار ایران،
در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (سلمانیون, جمیله و علی شمخال، ۱۳۹۷)
برای بار دوم به بعد: (سلمانیون و شمخال، ۱۳۹۷)