کودکان و اقتصاد

نویسنده: بهمن خانعلی زاده

طراح جلد: بهمن خانعلی زاده
ناشر: انتشارات نارون
شمارگان: 1000 نسخه
نوبت چاپ: اول – 1398
قیمت: 20000تومان
دریافت این کتاب از طریق پست به تمام نقاط کشور از طریق تماس با تلفن 09127920179 و یا مکاتبه با ایمیل khanali.bahman@yahoo.com  و ad@bahmanyarnovin.ir

مقدمه ایی از کتاب

کودکان ما آینده‌سازان کشور هستند به همین دلیل آن‌ها حق‌دارند که از اقتصاد، سیاست، تاریخ، مذهب، جامعه و….. کشورشان بدانند. مسئولیت والدین، معلمین،… و حتی دولت در این باب بسیار مهم و اساسی است به همین علت برای اینکه اطمینان حاصل شود که فرزندان ما از همان زمان کودکی با این موضوعات آشنا می‌شوند و مهارت‌‌های لازم را کسب می‌نمایند، موضوعاتی نظیر اقتصاد، سیاست، تاریخ، مذهب می‌بایست از موضوعات مهم آموزشی باشند و هم‌راستا به کودکان آموزش داده شوند.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا کودکان باید از سنین پایین با اقتصاد آشنا شوند، شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که آن‌ها در این اقتصاد رشد خواهند کرد؛ بنابراین، آن‌ها باید درباره وضعیت و چشم‌انداز مالی و اقتصادی کشور خود بدانند. زیرا اقتصاد بر عوامل بسیاری ازجمله: نرخ تورم، نرخ بهره، سرمایه‌گذاری، نرخ بیکاری، اشتغال، مزایای مالی، تحصیلات دانشگاهی و نرخ رشد شغلی و…. که قابل‌لمس برای عموم مردم حتی کودکان هستند، تأثیر‌گذار است.

کودکان ممکن است در خانواده، اخبار، مدرسه، جامعه و ….. از اقتصادهای بزرگ دنیا مانند آمریکا، اتحادیه اروپا و … بشنوند. همچنین آن‌ها ممکن است در مورد رویدادهای تاریخی اقتصادی مانند: تحریم، رکود اقتصادی و تورم… بشنوند. اما تا زمانی که در مقاطع بالاتر تحصیلی (دبیرستان و دانشگاه) با اقتصاد آشنا ‌می‌شوند (درصورتی‌که رشته تحصیلی آن‌ها اقتصاد، مالی یا مدیریت باشد)، معمولاً نمی‌آموزند که اقتصاد چگونه کار می‌کند و چه تأثیراتی بر زندگی فعلی و آینده آن‌ها خواهد گذاشت. اما نکته مهم این است که ممکن است شما از خودتان سؤال کنید که چرا کودکان باید با این موضوعات آشنا شوند. این سؤال خوبی است به نظر می‌رسد اقتصاد یک دانش و فعالیت صرفاً دانشگاهی است که بسیار خسته‌کننده و پیچیده است، اما این را باید دانست که اقتصاد صرفاً مربوط به کتاب‌های درسی نیست. کودکان هرروز با عوامل اقتصادی بسیاری برخورد می‌کنند، که حتی معنا و مفهوم آن‌ها را نمی‌دانند. لذا آموزش اقتصاد به کودکان کمک می‌کند تا آنها درک درستی از اینکه اقتصاد چگونه کار می‌کند، داشته باشند. بااین‌حال، آموزش اقتصاد به کودکان کار آسانی نیست.

در همین راستا در این کتاب سعی شده است تا مفاهیم اقتصادی به‌صورت ساده، روان، فهرست‌وار و با اولویت یادگیری به کودکان توضیح داده شود، تا والدین، معلمین و مربیان گرامی بتوانند در راه آموزش نسل‌های آینده این کشور قدم بردارند.

لذا مهم نیست که فرزند شما، والدین عزیز یا دانش‌آموز شما معلم و مربی گرامی در چه رده سنی می‌باشند که آموزش‌های این کتاب فراخور آن‌ها باشد. بلکه شما می‌توانید بامطالعه دقیق موضوعات بررسی‌شده این کتاب، مفاهیمی که موردنیاز رده سنی فرزند یا دانش‌آموز شماست را در آموزش‌های خود مورد استفاده قرار دهید. در همین راستا در فصل سوم این کتاب به داستان‌هایی پرداخته‌شده است که بعد از آموزش مفاهیم اقتصادی و مالی، کودکان می‌توانند آن‌ها را بخوانند و به سؤالات مطرح‌شده پاسخ دهند.

منبع: کتاب اقتصاد و کودکان (بهمن خانعلی زاده، 1398)

استفاده از متن با درج منبع بلامانع است (لطفاً به حقوق نويسنده احترام بگذاريد)